Wiosenna 23 grupa Nauczyciela Badacza
5 maja 2013

Bardzo wiosennie i ciepło rozpoczęła się 23 edycja szkolenia „ Nauczyciel badacz” w Rzeszowie. Początkowa niepewność i zagubienie bardzo szybko zmieniło się w ciekawość, otwartość i ogromne zaangażowanie uczestników. Ciekawe refleksje i inspiracje pojawiły się po obejrzeniu filmu sir Kena Robinsona. Nauczyciele w grupach zastanawiali się jak przełożyć wyzwania, o których mówił Robinson na swoją pracę i pracę szkoły.  Wiele emocji wzbudziło również projektowanie własnego badania w działaniu podczas, którego uczestnicy skupili się na konkretnych aspektach i problemach w swojej pracy. W czasie gorących dyskusji powstały gotowe projekty badań, które będą realizowane do października w 26 szkołach. Nauka  poprzez działanie to najwyżej oceniony element naszego szkolenia. Podczas trzeciego dnia jak zwykle odbyły się wieczorne dyskusje w ramach open space. Z sali wybrzmiało  się wiele gorących tematów. Największe zainteresowanie wzbudziły zagadnienia dotycząca współpracy z rodzicami, motywacji uczniów i nauczycieli oraz technik szybkiego relaksu. Pojawiło się kilka ciekawych pomysłów np. list do rodzica, sesje motywujące dla nauczycieli, grupy wsparcia, wspólne medytacje na długiej przerwie itp.

A co ułatwiało uczestnikom uczenie się podczas szkolenia:

·         konkretnie stawiane wymagania i zadania, jasne zasady pracy

·         podany planu dnia i pilnowanie czasu

·         bogaty rzeczowy materiał, przemyślany dobór treści

·         różnorodne, aktywizujące metody i formy pracy i ciekawe materiały szkoleniowe

·         inspirujące doświadczenia innych uczestników, otwartość i chęć dzielenia się pomysłami

·         miła, swobodna  atmosfera, życzliwość uczestników i prowadzących

·         dobre warunki lokalowe i dobra organizacja szkolenia

·         możliwość wypowiedzenia się, konsultacji i uzyskiwania odpowiedzi na zadawane pytania

·         wspierająca postawa, konkretny język i kompetencje prowadzących, dynamiczne prowadzenie zajęć, wysoki poziom zaangażowania

·         współpraca  w zespołach, wspólne działania, kreatywność uczestników

·         dobra komunikacja, informacja zwrotna