Pierwszy rejs 15 grupy nauczycieli badaczy
29 września 2012

W dniach 26-29 września 2012 roku, w Lesznie pod Warszawą odbyło się kolejne już spotkanie Nauczycieli Badaczy. Kilkadziesiąt nauczycielek i nauczycieli z całej Polski zgłębiało  przez 4 dni tajniki badania z działaniem. Wspólnie zastanawialiśmy się czym jest zmiana w szkole i komu ona służy. Ważne tez okazało się określenie obszarów, które zmianie mogą podlegać. Dla osób uczestniczących w szkoleniu interesujące tez były rozważania dotyczące filozofii pracy szkoły i samej idei ewaluacji. Po poddaniu refleksji własnej pracy nauczyciele skupili się na projektowaniu badania realizowanego w szkole w najbliższej przyszłości. Jako że w trakcie całego szkolenia  nauczyciele sukcesywnie zapoznawali się z różnorodnymi metodami i technikami badawczymi ( również z tymi mniej popularnymi, takimi jak profil szkoły, pole siłowe czy list do siebie),już bez problemu adaptowali je na potrzeby własnych badań, dobierając je ze względu na rodzaj badania, badaną populację i przydatność samego narzędzia.

Jola, szkoła ponadgimnazjalna:

Szkolenie bardzo dobrze przygotowane i profesjonalnie poprowadzone. Przyjazna atmosfera sprzyjała wykładom i ćwiczeniom Poznałam projektowanie badania z działaniem i nauczyłam się formułowania pytań kluczowych. Szczególnie podobało mi się budowanie obrazu szkolnej rzeczywistości – tej realnej, i tej pożądanej. Poznałam ciekawych ludzi,  z którymi mogłam się wymienić doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Magda, szkoła podstawowa:

Wyjątkowo urzekł mnie profil jako narzędzie badawcze. Możliwość spotkania się, i w bezpiecznej atmosferze rozmawiania o szkole, nie tylko w gronie nauczycieli, wydaje mi się być ciekawym sposobem na pozyskanie nowych informacji o tym, jak funkcjonujemy.

Ewa, szkoła podstawowa:

Uczenie się wspólnie z ludźmi, którzy mają podobny jak ja cel, bardzo ten proces ułatwia – znalazłam tutaj osoby, na które będę mogła liczyć również po wyjeździe z Leszna. Wymieniłyśmy się telefonami i adresami mailowymi, mam nadzieję, że takie kontakty wiele dadzą mnie i moje szkole.

Galeria (ilość: 1)